Cigányátok

(részlet a próbáról)
 
Kaaberbøl & Friis: Cigányátok című bűnügyi regénye nyomán készült, "a Víz" című performansz előadás a társadalmi és környezeti felelősség fontosságára hívja fel a figyelmet. 

Egy elhagyott épület lomjai között ténfergő, játszadozó fiatalok egyszer csak olyasmire bukkannak, amire rémálmukban sem gondoltak volna. A performansz fikció csupán, de a lomtalanításból élő közel 50 ezer magyar állampolgár és a temérdek ellenőrizetlen veszélyes hulladék az országban, nem az.

Rendező: Balogh Rodrigó és Illés Márton

Szereplők: 
Kalocsay Mercedes
Szkiba József
Szegedi Tamás András

Technikai munkatárs: Feldesz Gergő

Az előadás a Libri Könyvkiadó Kft. megrendelésére készült.
Bemutató időpontja: 2012. április 17.

Az előadásról a speakeasy project által készített felvétel:

Gondolatok a Cigányátokról

Azon túlmenően, hogy a Cigányátok egy sok szálon futó bűnügyi történetet mesél el, számos szemszögből bemutatja a jelenkori multikulturális Európában izzó feszültségeket, melyben az eltérő hátérrel, értékrenddel rendelkező csoportok tagjai között ritkák a szerencsés találkozások, ugyanakkor az ismeretek hiánya, a vélt vagy valós érdekkülönbségek és a másiktól való félelem, valamint a másik iránt érzett gyűlölet veszélyes méreteket ölt. A mélyszegénységben élő, valós perspektívákat nélkülöző cigányság és az „integrált”, sokszor gyökérvesztett cigány értelmiség ugyanúgy keresi a helyét ebben a világban, mint a nyugat-európai, a nyugat-európai muszlim közösség vagy az európai polgári középosztály. Az eltérő értékrendek és ideológiák teljesen eltérő magyarázatot adnak a jelenlegi helyzetre, és ellentétes elvárásokat támasztanak a bizonytalan és félelemben élő emberek irányában. Szinte lehetetlen tisztán látni, jó döntést hozni. Ugyanakkor, ha kicsit odafigyelünk a tőlünk eltérő csoportok szempontjaira és valóságára, meglátjuk a különböző ideológiák relatív jellegét, talán közelebb kerülhetünk egymáshoz.
Illés Márton, társrendező